Co bierze się pod uwagę, kiedy planuje się wypad urlopowy? Czy najważniejsze będzie miejsce, a może to, co będziemy mogli tam zobaczyć? Może ważniejszym będzie historia danej miejscowości, a może po prostu obecność spa, w którym możemy zażyć relaksujących przyjemności? Motyw każdego będzie inny. Jest jednak uniwersalna miejscowość, która spełni większość wymogów i oczekiwań większości turystów: Wysowa-Zdrój. Wieś ta położona jest na południu Polski, na obszarze województwa małopolskiego, w powiecie gorlickim, w gminie Uście Gorlickie. Dojazd do niej jest stosunkowo prosty, a po drodze na kierowcę i pasażerów czekają panoramy prawie jak nie z tej ziemi.
Miłośnikom miejscowości o charakterze uzdrowiskowym przypominamy nasz wpis dotyczący Świeradowa- Zdroju [ informacje pod hasłem Turystyka – Świeradów-Zdrój]. 

Wysowa-Zdrój jest miejscowością dobrą na urlop o każdej porze roku. Spełnia ważną rolę w turystyce, ale nie tylko, bardzo ważną jej funkcją jest także funkcja uzdrowiskowa. To tutaj przybywają turyści zarówno z konkretnymi dolegliwościami zdrowotnymi, jak i ci, którzy po prostu chcą spędzić swój czas w doskonałej, stworzonej do urlopu atmosferze. Baza noclegowa [informacje pod hasłem wolne miejsca –  Wysowa-Zdrój] pozwala zmieścić tysiące turystów dziennie, a noclegi są często i chętnie rezerwowane przez tych, którzy wybierają się w jej najbliższe okolice.

Piękno Beskidów Niskich [informacje pod hasłem PTTK – Beskid Niski] jest niezaprzeczalne i koniecznie trzeba wybrać się na szlak turystyczny, spędzić trochę czasu w górach, kontemplując przyrodę. Wysowa również ma swoje piękne i urocze miejsca, które niekoniecznie zostały stworzone w sposób naturalny, ale zostały również zbudowane ręką człowieka. W ten sposób nie powinniśmy ominąć cerkwi powstałej w 1779 roku w samym centrum tej miejscowości. Z kolei do budownictwa sakralnego Beskidu Niskiego nawiązuje wybudowany przed drugą wojną światową drewniany kościół pw NMP. Również ciekawą architekturą odznaczają się tutejsze karczmy, niebanalny ton sprawi, że przyjemnie będzie jadło się nawet największym niejadkom.

Wysowa to idealne miejsce wypadowe, pozwalające na penetrację gór, rozpoczynają się tutaj liczne szlaki turystyczne, których część możemy pokonać rowerem, a część pieszo. Nie od dziś wiadomo, że najlepszym wypoczynkiem jest wypoczynek aktywny na świeżym powietrzu, do tego zachęcani są nie tylko kuracjusze, ale także wszyscy turyści, którzy odwiedzają tę miejscowość. Jak mawia stare polskie porzekadło: w zdrowym ciele zdrowy duch!