Sława jest jednym z ciekawszych miast województwa lubuskiego. Jest to przede wszystkim prężny ośrodek wypoczynkowy i rekreacyjny, głównie ze względu na położenie nad Jeziorem Sławskim, będącym największym akwenem na terenie całego województwa. Jest to także miejsce z bogatą historią. Pierwsze wzmianki o mieście pojawiły się w piśmie już w 1312 roku. W następnych wiekach było ono prężnym ośrodkiem handlowym, a także administracyjnym. Przed II wojną światową istniał tutaj nazistowski ośrodek, gdzie szkolono załogi u-bootów. Po tych wszystkich wiekach interesujących wydarzeń pozostały do dzisiaj liczne zabytki, które można obejrzeć w czasie pieszych i rowerowych wycieczek po okolicach.

Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od rynku, który zachował do dzisiaj swój średniowieczny układ. Otaczają go kamienice, z których najciekawsze pod względem detalu architektonicznego są te, które reprezentują styl secesyjny. Na środku rynku znajduje się natomiast poewangelicki kościół, który obecnie służy katolikom, jako kościół filialny pw. Trójcy Świętej. Powstał on w latach 1834-1836, a do jego wzniesienia użyto głównie cegły. We wnętrzu centralnym punktem świątyni jest drewniana rzeźba Chrystusa Miłosiernego, znajdująca się w środku głównego ołtarza.

Innym zabytkiem kojarzącym się ze Sławą jest zespół pałacowy, zlokalizowany niedaleko miejskiego rynku. Powstał on w XVIII wieku, na miejscu dawnego zamku. Dzisiaj obiekt jest trochę zaniedbany, ale warto zobaczyć zarówno sam pałac, jak i oficynę oraz zabytkową bramę. Całość otacza też duży park, zajmujący ponad 25 hektarów. Przez prawie pół wieku po II wojnie światowej działał tutaj dom dziecka. W mieście warto także odwiedzić kościół pw. świętego Michała Archanioła, wartownię z czasów II wojny światowej, pałac w Przybyszowie czy pałac myśliwski w Tarnowie Jeziernym.

W Sławie działa także dobra baza noclegowa {do odnalezienia pod hasłem ‚wolne noclegi Sława’}, przez co możemy zatrzymać się tutaj na dłużej i odwiedzić wszystkie te ciekawe miejsca. Sława oferuje noclegi w centrum miejscowości, ale wiele miejsc do spania znajdziemy także przy brzegach Jeziora Sławskiego, gdzie działają liczne ośrodki wczasowe, a przy okazji także wypożyczalnie sprzętu wodnego i cała niezbędna infrastruktura turystyczna. W okolicach znajdziemy także wiele ciekawych szlaków pieszych oraz rowerowych, którymi możemy dostać się do innych interesujących miejscowości.