Miejscem wypadowym w Tatry Zachodnie jest Kościelisko. Położone jest tuż przy pobliskim zachodnim zboczu Gubałówki, w odległości około 5 km od Zakopanego. Dogodna lokalizacja od stolicy Podhala sprzyja nie tylko temu, że miejsce to jest dobrze skomunikowane – informacja istotna dla osób, które zechcą tutaj dostać się komunikacją publiczną. Kościelisko stanowi konkurencyjną strefę noclegową wśród okolicznych miejscowości górskich. Noclegi proponowane przez Kościelisko to dobre miejsce, by rozpocząć tutaj wędrówkę w poznawaniu Tatr i Podhala. To także szczególnie polecane tereny w okresie zimowym, dla osób, które cenią sobie aktywność fizyczną i uprawiają narciarstwo.

Ta rozległa wieś składa się z dawnych polan – 21 przysiółków (historyczna nazwa Kościeliska to Polany) porozrzucanych na górskich wzgórzach Palenicy Kościeliskiej i Butorowego Wierchu (tworzących tzw. zachodnią część Pasma Gubałówki). Centrum wioski zlokalizowane jest wokół drewnianego kościoła z 1916 roku (osiedle Szeligówka). Natomiast najczęściej odwiedzaną zimową porą częścią jest Butorowy Wierch, gdzie działa wyciąg krzesełkowy.

Kościelisko to miejsce, które sprzyja by tutaj rozpocząć wędrówki nie tylko dolinami – Doliną Kościeliską, Doliną Małej Łąki – ale z tego miejsca wybrać się na pobliską Gubałówkę, czy dalsze poznawanie Tatr. Z Kościeliska jest niedaleko do Witowa, Dzianisza, Chochołowa, maleńkich uroczych górskich wiosek, które popularnością cieszą się zwłaszcza w okresie zimowym ze względu na dobrze przygotowaną bazę narciarską.

Bliskość Giewontu, czyste potoki, piękny krajobraz wokół a przede wszystkim tereny, które pozwolą zorganizować sobie w okresie zimowym wypady nie tylko w okolice wyciągów (Polana Szymoszkowa, Butorowy) wędrówki w pobliskie doliny a od wiosny do jesieni w wyższe partie gór. To główne zalety Kościeliska. Atrakcją są pobliskie geotermy (Szymoszkowa). To propozycja letniego wypoczynku, która dostępna jest w ramach 30-minutowego spaceru (tam czeka na nas bogata infrastruktura: zjeżdżalnie wodne, boiska, wypożyczalnie leżaków, punkty gastronomiczne).