Wybierając miejsce do spędzenia wolnego weekendu najczęściej kierujemy się kilkoma sprawdzonymi kryteriami – musi być ciekawie, nie powinno być problemu z dojazdem oraz powinno ono zapewnić dość atrakcji, ażeby po tych dwóch-trzech dniach czuć jedynie żal, że trzeba już wracać i przysiąc sobie, że wróci się tu następnym razem. Miejscem idealnie wpisującym się w te wymagania jest Łódź, jedno z największych miast Polski. Co prawda nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spędzić tam więcej czasu, nawet kilka tygodni wakacji, niemniej równie dobrze nadaje się do weekendowego wojażu.

Łódź jest miastem z bogatą historią i unikalnym w skali światowej klimatem. Od praktycznie początku nastawione było na przemysł i produkcję, gdzie zatrudnienie znajdowali robotnicy całego państwa. Nie bez kozery nazywa się je czasem polskim Detroid lub lub polskim Manchesterem. To właśnie fabryki zadecydowały o obliczu tej aglomeracji, jakie obserwujemy do dziś. Nie powinno dziwić zatem, jak dużo zabytków i miejsc polecanych do odwiedzenia związanych jest właśnie z ogólnie pojętym przemysłem.

Na sam początek wymienić należy Księży Młyn. Jest to zespół fabryk włókienniczych oraz budynków pochodnych, pomocniczych, który powstał w pierwszej połowie XIX wieku. Sama nazwa pochodzi stąd, że kompleks wybudowano w miejscu dawnej (pochodzącej z XVI wieku) osady młyńskiej, która należała do łódzkiego proboszcza. Będąc czymś w rodzaju miasta w mieście, jest on unikatem tego typu na skalę światową. Niewiele jest na globie zabytków przemysłowych tak bardzo rozwiniętych, tak zachowanych, i mających wpływ na dzieje regionu, co powinno być wystarczająco silnym powodem, żeby skierować tam swoje kroki już po zameldowaniu się w pokoju hotelowym.

Hotele to kolejny punkt, któremu warto poświęcić przynajmniej jeden akapit. Łódź gościła w swojej historii ludzi światowego formatu, prawdziwe tuzy, a ponadto stanowiła miejsce ubijania interesów biznesmenów całej Polski i nie tylko. Nie powinna dziwić więc fantastycznie rozwinięta baza noclegowa. Jeśli chodzi bowiem o noclegi, Łódź (http://meteor-turystyka.pl/noclegi,lodz,0.html) do zaoferowania ma swoim interesantom (lub po prostu turystom) miejsce w licznych pokojach hotelowych, które standardem nie ustępują najlepszym w Europie.