Unieście to dzisiaj jedna z bardziej znanych miejscowości wypoczynkowych, leżących niedaleko Mielna. Przepięknie położona, oferuje noclegi w cudownym klimacie (sprawdź), w urodziwych okolicach. Ze względu na rosnące zainteresowanie miejscowością pod kątem wypoczynkowym, z każdym rokiem coraz prężniej rozwija się baza noclegowa jak również wiele innych usług, związanych z turystyką. Unieście oferuje przede wszystkim bardzo dużą ilość pokoi prywatnych, które cieszą się chyba największym powodzeniem wśród urlopowiczów.

Jeżeli zaś mowa o tym, jakie atrakcje czekają na przyjeżdżające tutaj osoby, z pewnością morze i plażę należy zaliczyć do najważniejszych. Piaszczysta riwiera umożliwia wypoczynek dla dużej ilości osób, można tutaj także bez problemu oddać się przyjemności uprawiania sportów wodnych. Dla tych, którzy nie zabrali ze sobą niezbędnego do tego sprzętu, na miejscu czekają na nich wypożyczalnie. Tak samo szybko można znaleźć miejsca, gdzie można zasięgnąć kilku lekcji dla początkujących, jeżeli ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę ze sportami wodnymi.

Miejscem, które przyciąga turystów jest także znajdujące się tutaj molo spacerowe. Jest to jedyna tego typu konstrukcja w całej gminie. Umożliwia ona przybijanie do statkom, które zabierają turystów w rejsy po morzu i na połowy, między innymi dorsza. Atrakcją tej miejscowości jest także przystań rybacka, która wciąż działa. Podziwiać pracę rybaków, ale także kupić bezpośrednio od nich ryby, świeże czy wędzone to jedna z rozchwytywanych ciekawostek tego miejsca.

Unieście to także przepiękne widoki, tak samo w miejscowości, jak też w najbliższej okolicy. W kościele p. w. Matki Bożej Gwiazdy Morza można podziwiać przepiękną figurkę Maryi tronującej. Znajdująca się tutaj rzeźba wzorowana jest na XII-wiecznej postaci, która znajduje się w klasztorze Montserrat. Nie można zapominać także o tym, aby przejść się nad kanałem Jamneńskim. Miejsce łączenia jeziora Jamno z morzem jest idealne do wypoczynku czy żeglugi. Podziwiać można tutaj zachowany z czasów II wojny światowej hangar, który służył jako miejsce przechowywania wodnosamolotów. Do dzisiaj zachował się szeroki zjazd, po którym były one wodowane.